TR

EN

Çelik

 

1965 Yılında Işık Ticaret olarak Demir-Çelik alanında faaliyetlerine başlayan Işık Çelik A.Ş., 1984 yılından günümüze sektöründe sürekli ve dengeli büyümeyle yoluna devam etmektedir.

 

Demir Çelik sektörünün en önemli merkezlerinden Karabük ilinde 5500 m2 kapalı alanda, uluslararası kalite standartlarına uygun kare, lama, yuvarlak, nervürlü inşaat çeliği ve şeritli lama üretimini gerçekleştirmektedir.

 

Işık Çelik, yıllık 100.000 tona yakın üretim kapasitesine sahip tesisini, çağa uygun modernizasyon çalışmalarını sürekli uygulayarak zenginleştirmekte, yapmakta olduğu düzenli yatırımlarla kapasitesini arttırmakta, rekabetçi yaklaşımımızla da optimum verimi müşterilerimizle paylaşmaktayız.

 

Işık Çelik A.Ş, ham maddeden lojistik hizmetler sürecine kadar, daha iyi hizmet götürebilmek ve sürekli değişen dünya dinamiklerine en doğru şekilde uyum sağlamak adına Çakıroğlu LTD. ile partnerlik çatısı altında birleşmiştir.

 

Ürün Çeşitleri

 

Yuvarlak Profil

 

Lama Profil

 

Kare Profil

 

Nervürlü İnşaat Çeliği

 

Şeritli Lama Profil

 

Yuvarlak Profil

 

Yuvarlak Profiller; mühendislik uygulamaları, imalat ve konstrüksüyon endüstrisi, kapılar, korkuluklar ve çitler inşaatı ve onarımında kullanılır.

 

Yuvarlak Profil Üretim Kalemleri:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çelik Kalitesi

 

ST 37 (S235JR), ST 44 (S275JR), ST 52 (S355JR), ST 60
SAE 1010, SAE 1020, SAE 1030, SAE 1040, SAE 1050, SAE 4140, Ck 45, Ck 55, Ck 60, 55Cr3

 

Kesit Toleransı

 

TSE, DIN, EN, ASTM, JIS normları

 

Lama Profil

 

Lama Demiri, son dönemlerde üretilen ve piyasanın en sağlam ve en dayanıklı demirlerindendir. Genellikle kullanıldığı bölümlerin özellikle çelik konstrüksiyonların ana taşıyıcı ve temel taşıdır.

 

Birçok alana yayılan lama demiri diğer demirlere göre daha etlidir. Bu da maliyetini ve işçiliğini arttırmaktadır. Diğer demir türlerine göre daha az tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise kullanıldığı alanların daha sınırlı olmasıdır.

 

Kullanım alanları, Çelik konstrüksiyon yapılarında ve otomotiv yapılarında kullanılan ürünün asıl amaçlarından biri yapıların desteklerini kuvvetlendirmek, iki profil arasında veya zemin ile tavan arasındaki bağı kuvvetlendirmektir.

 

Lama Demirlerinin üretilmesinde bazı standartlara uyulmaktadır. Bu standartlar dünya genelinde uygulanan ve demirin kalitesi hakkında bilgi veren standartlardır.

 

Lama Demirleri, DIN 17000 ST 37.2/ASTM A36 ASTM A529-GR 50 FE 3608/S235 JR (EN 10025) S275 JR R (EN 10025) sertifikalarına uygun olarak üretilmelidir.

 

Lama Profil Üretim Kalemleri:

 

 

 

Çelik Kalitesi

 

ST 37 (S235JR), ST 44 (S275JR), ST 52 (S355JR), ST 60

SAE 1010, SAE 1020, SAE 1030

 

Kesit Toleransı

 

TSE, DIN, EN, ASTM, JIS normları

 

Kare Profil

 

Demir-Çelik sektörü, günümüzdeki halini alana kadar kendini sürekli yenilemiş ve geliştirmiş bir sektördür.

Gelişen teknoloji, ihtiyaçları hızlı bir şekilde arttırmış̧ ve firmaları yeni nesil demirler ve borular üretmeye itmiştir.

 

Üretilen her modelin kullanılacağı bir alan mutlaka mevcuttur. Ustalar, yıllar önce üretilen bir profile farklı işlevsellik sağlamak için çalışırken, şimdiki teknolojiyle birlikte her noktaya uygun işlevsellikte hazır demirler üretilmiştir.

 

Kare Demir de bu üretilen ürünlerden biridir. İnşaatlarda ve diğer uygulama alanlarında kalıplanmış haliyle hazır olarak kullanılan bu demir çeşitleri, üretimi yönünden fazla zahmet gerektirmeyen ve daha az masraflı ürünlerdir.

 

Kare Demirler ihtiyaçlara göre farklı boyutlarda, ve farklı kalınlıklarda üretilebilir. Üretilen ürünlerin boyları 6-12m arasında ve kalınlığı da 10 mm’den 40 mm’ye kadar olacak şekilde üretilebilir.

 

Kare Profil Üretim Kalemleri:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çelik Kalitesi

 

ST 37 (S235JR), ST 44 (S275JR), ST 52 (S355JR), ST 60
SAE 1010, SAE 1020, SAE 1030, SAE 1040, SAE 1050, SAE 4140, Ck 45, Ck 55, Ck 60, 55Cr3

 

Kesit Toleransı

 

TSE, DIN, EN, ASTM, JIS normları

 

Nervürlü İnşaat Çeliği

 

Nervürlü Demir; direnci arttıran bir demir türüdür. Üzerinde girinti-çıkıntılar bulunur. Bu şekilde betonu daha sıkı tutar. Değişik ülkelerde farklı standartlarda üretilir. Gün geçtikçe beklentilerin artması ile kendini yenilemiştir.

 

Nervürlü İnşaat Çeliğinin içerisinde Karbon ve Mangan elementleri bulunur. Kontrollü soğuk su ile soğutulma yöntemi Nervürlü Çeliğin kalitesini arttırmaktadır. Karbon oranı yüzde 25’in üzerinde olmamalıdır. Yüzde 25 karbon sınırını aşan Nervürlü Çeliklerde kırılma oranı yükselir. Genelde 12m uzunluğunda üretilir. Prefabrik yapıların üretiminde öne çıkan Nervürlü Çelik, otomotiv, gemi gövdesi yapımı, ve binaların yapısal bileşeni olarak kullanılır.

 

Nervürlü Çelik ve Düz Demir Arasındaki Farklar Nedir?

 

Düz demir sadece inşaatı ayakta tutmaya yararken, Nervürlü Çelik güç katar. Üzerinde bulunan tırtıkları ve dişleri sayesinde betonu emer ve kaymasını önler. Düz demire oranla daha sağlamdır. Tek dezavantajı, betonun yığılmasına izin vermediği için betonu parçalayabilme ihtimalidir. Zamandan tasarruf sağlaması ve daha elastik olması ise, düz demirin avantajlarından biridir. Günümüzde inşaatlarda Nervürlü Çelikler tercih edilmektedir. Bunun sebebi, depreme karşı kolon ve kirişleri daha dayanıklı hale getirmesidir.

 

Nervürlü İnşaat Çeliği Üretim Kalemleri:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çelik Kalitesi

 

3A (S420), B420B, B420C

 

Kesit Toleransı

 

TSE708,
TS EN ISO 15630-1 normları

 

Şeritli Lama Profil

 

Şeritli Lama Profiller, özel üretilmiş bir Lama Profil türüdür. Lama Profillerin yüzey şekli nedeniyle ihtiyaca cevap veremediği konstrüksiyon ve inşaat yapılarında (Örneğin; köprü ve viyadük ayakları) kullanılır.

 

Üzerindeki girinti-çıkıntılar sayesinde kullanıldıkları konstrüksiyonlarda direnci arttırarak daha mukavim yapılar meydana getirir.

 

Üzerindeki girinti ve çıkıntılar, Nervürlü İnşaat Çeliğiyle benzer prensipte işlevsellik sağlamaktadır.

 

 

Çelik Kalitesi

 

3A (S420), B420B, B420C

 

Kesit Toleransı

 

Müşteri isteğine göre özel boyutlarda üretilir.

 

 

© Ç A K I R O Ğ L U   L T D.

Design by DOU